Yakındaki Fuarlar:
124. ÇİN KANTON FUARI - 15-19 Ekim - 23- 27 Ekim 31 Ekim - 4 Kasım / Çin Guangzhou
BOOK FAİR / Çin Kitap Fuarı /17~23 Temmuz 2019/ ÇİN – Hong Kong
CHİNA GLASS / Uluslararası Çin Cam Fuarı / 22 – 25 Mayıs 2019 / ÇiN – Sangay
NEW YORK AUTO SHOW / Uluslararası Otomotiv ve Yan Sanayi Fuarı / 19 – 28 Nisan 2019 / ABD – New York
Kosgeb destekleri

KOSGEB Destekleri

KOSGEB Destekli Yurtdışı İş Gezisi Koşulları 

 

İşletmelerin, uluslararası işbirliğini temin etmelerini veya artırmalarını sağlamak amacı ile organize edilen Yurt Dışı İş Gezisi Programlarına katılmalarına destek verilir. Bu destek; Hizmet Merkezleri, Meslek Kuruluşu veya Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyesi Organizatör Kuruluşlar tarafından düzenlenen Yurt Dışı İş Gezisi Programlarında işletme temsilcilerinin;
* Konaklama giderlerini,

* Ulaşım giderlerini (bulunulan yerden yurt dışı iş gezisinin düzenlendiği ülkeye kadar olan havayolu/karayolu/demiryolu/denizyolu ile gidiş-dönüş ulaşım bileti ücretleri),

* Yurt Dışı İş Gezisi Programı ile ilgili diğer giderlerini (tercüme ve rehberlik hizmetleri, fuar giriş ücretleri, toplantı organizasyon giderleri) kapsar.

Destek programından yararlanma koşulu

1-) Programdan yararlanmak isteyen işletmenin, KOSGEB Veri Tabanında yer alması koşulu aranır.

2-) Programdan yararlanmak isteyen işletme KOSGEB Birimine başvuru yapar. Başvurusu kabul edilen işletmeden taahhütname istenir.

3-) İşletmenin taahhütname vermesi halinde, taahhütnamenin KOSGEB Biriminde kayda alındığı tarih, programın başlangıç tarihi olarak kabul edilir.

Destek kapsamına alınacak Yurtdışı İş Gezileri Programı, aşağıda belirtilen aktivitelerden en az ikisini içermelidir;

* Meslek Kuruluşları ile toplantı

* İşletmeler ile ikili görüşmeler

* Sanayi bölgesi, fabrika, teknopark gezileri, finans grupları vb. ile görüşmeler

* Yurt Dışı Fuar Ziyareti

* Yurt Dışı İş Gezisine katılacak işletme temsilcileri işletme sahibi, ortağı veya çalışanı olmalıdır.

* Yurt Dışı İş Gezisinin düzenlenebilmesi için en az 10 (on) işletmenin katılımı gerekmektedir.

Bu sayı organizasyonun destek kapsamına alınması için alt sınırları belirlemekte olup, organizasyona katılacak olan tüm işletmelerin Yurt Dışı İş Gezisi Desteğinden yararlanmaları şartı yoktur.

* Her bir Yurt Dışı İş Gezisi için işletme başına sağlanacak azami destek miktarı 2.000 (ikibin) TL’dir. Program süresince desteğin üst limiti 10.000 (on bin) TL’dir. Destek Hibe Oranı 1 ve 2 Bölge için %50 3 ve 4. Bölge için %60’ dır.

Kosgeb desteklerinden faydalanmak için, KOSGEB veri tabanına kayıtlı, KOBI Beyannamesi onaylanmış ve Genel Destek Programı Taahhütnamesikayda alınmış işletmeler, aşağıda belirlenen çerçevede Yurt Dışı iş Gezisi Desteğinden yararlanabilecektir.

Yurt Dışı iş Gezisi Desteği; konaklama giderlerini, ulaşım giderlerini, Yurt Dışı iş Gezisi Programı ile ilgili diğer giderleri ( tercüme ve rehberlik hizmetleri, fuar giriş ücretleri, toplantı organizasyon giderleri ) kapsar. Yurt Dışı iş Gezisine katılacak işletme temsilcileri; işletme sahibi, ortağı veya çalışanı olmalıdır. Yurt Dışı iş Gezisi için işletme başına sağlanacak azami destek miktarı 2.000 (iki bin) TL dir. Destek oranı 1.ve 2. bölgeler için %50, 3.ve 4. bölgeler için ise %60 dır.

Nereden Başlamalıyım

kosgeb veritabanı kayıtkobi beyannamesi beyanname kontrolkosgeb desteklere başvuru

1. Veritabanına Kayıt
http://www.kosgeb.gov.tr adresinden
“E-KOBİ” yi tıklayınız. Çevrim içi işlem merkezinden KOSGEB’e ilk kayıt linkini tıklayıp işletmenizinkaydını yapınız.
2. KOBİ Beyannamesi
İşletmenizin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığının tespiti için KOBİ Beyanamesini doldurmanız gerekmektedir.
3. Beyanname Kontrol
Verilen beyannamenin mevzuata uygunluğu KOSGEB uzmanı tarafından kontrol edilecektir.
4. Desteklere Başvuru
Planladığınız desteklere Uzmanınızla görüşüp başvurabilirsiniz.
VERİTABANINA NASIL KAYIT OLUNUR?

Destek alabilmek için, öncelikle işletmenize ait genel bilgileri veritabanımıza kaydetmelisiniz. Bunun için www.kosgeb.gov.tr adresinden E-KOBİ bölümündeki “KOSGEB’e ilk Kayıt” linkine tıklamalısınız. Karşınıza gelen formu doldurarak, bundan sonraki bütün aşamalarda kullanacağınız İşletmenize ait KOSGEB E-KOBİ Kullanıcı Adı ve Şifresini alacaksınız.Kullanıcı Adı ve Şifrenizi daha sonraki aşamalarda sorunla karşılaşmamak için unutmamanız önemlidir.KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacaktır.ÖNEMLİ NOT: AŞAĞIDAKİ KAYIT ADIMLARINIZI ZAMAN AŞIMI OLMAMASI İÇİN MAKSİMUM 15 DAKİKA İÇİNDE TAMAMLAMANIZ GEREKMEKTEDİR.

1.      http://www.kosgeb.gov.tr adresine giriniz ve “E-KOBİ” tıklayınız.

2.      Karşınıza gelen sayfadan  KOSGEB’e İlk Kayıt linkini tıklayın.

3.      İşletme Adınızı  tam unvanını büyük harfler ile yazınız.


ÖRN: İONS BİLİŞİM EĞİTİM DANIŞMANLIK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

4.      İşletmenizin Statüsünü seçiniz.

ÖRN: Limited

5.      Vergi Dairesini seçerken önce işletmenizin bulunduğu ili seçiniz.

ÖRN: ANKARA

6.      İlinizde bulunan vergi dairelerinin geldiği listeden vergi dairenizi seçiniz.

ÖRN: BAŞKENT

7.      Vergi numaranızı giriniz. Eğer şahıs işletmesi iseniz T.C. kimlik numaranızı giriniz.
Vergi numaranız 11 haneden fazla olamaz.
 ÖRN: 6310487991

8.      Yetkili Kişi Adı Soyadı bölümünde soldaki haneye AD sağdaki haneye SOYADI yazınız. Yetkili kişi işletmeniz adına imza atmaya yetkili kişi olmasına dikkat ediniz.

ÖRN: MEHMET ÇAV

9.      SSK İşyeri Sicil No veya yoksa BAĞ-KUR numaranızı giriniz.
SSK iş yeri numaranızı 21 hane olacak şekilde giriniz. 23 haneli ise son iki haneyi girmeyiniz. 

ÖRN: 296050102106698308010

10.  İşletmenizin kuruluş yılınız 4 haneli olacak şekilde giriniz.

ÖRN: 2006

11.  İşletmenizin bulunduğu yeri seçiniz.

ÖRN: Teknopark

12.   İşletmenizin ticari sicil numarasını giriniz. Esnafsanız esnaf sicil numaranızı giriniz.

ÖRN: 218374

13.  Bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu seçiniz.

ÖRN: TOBB- Ticaret Odası

14.  Faaliyet kodunuzu seçmeniz gerekmektedir bunun için öncelikle Faaliyet kodunuzu seçmek için tıklayınız butonuna tıklayınız. Karşınıza madde 15 deki NACE Seçimi ekranı gelecektir.

15.   Nace seçim ekranından İşletme türünüzü seçiniz. İmalatçı iseniz İmalatçı olarak çalışıyorum değilseniz İmalat dışı çalışıyorum seçiniz. Sonrasında altında gelen menüden NACE Üst Kodu’nu seçiniz.

ÖRNEK: İşletme Türü: İmalat dışı çalışıyorum
               Nace Üst Kodu: BİLGİ VE İLETİŞİM

16.  15. adım sonrasında NACE İkili Kodu menüsü dolacak ve bir alt kriter daha seçmenize izin verecektir. 

 ÖRNEK: Nace İkili Kodu: Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler

17.  16. adım sonrasında seçtiğiniz Nace İkili Kodu na göre ilgili faaliyetler aşağıda açılacak tabloya gelecektir. İlgili tablodan aşağıdaki şekilde de gözüktüğü gibi tik atarak işletmenizle ilgili faaliyet alanını seçiniz ve sonrasında NACE Seçim ekranının sağ alt köşesindeki  butonuna tıklayınız. En az 1 ve en fazla 3 alanı seçebilirsiniz. 

                                                                            
ÖRNEK: NACE Kodu       Açıklama 
               62.01                Bilgisayar programlama faaliyetleri 
               62.01                Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri
               62.09                Diğer bilgi teknolojileri ve bilgisayar hizmet faaliyetleri

18.   İşletmenize ait iletişim bilgilerini girmeniz gerekmektedir. 
ÖNEMLİ: E-posta adresinizin faal olarak kullandığınız ve posta gönderiminde sorun olmayan bir adres olmasına dikkat ediniz. Buraya girdiğiniz e-posta adresinize KOSGEB işlemlerinde ileride kullanacağınız KULLANICI ADI ve ŞİFRE gönderilecektir.

19.   Yukarıda girdiğiniz bilgilere onay verme işlemini yapmanız gerekmektedir. Bunun için İşletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim.  i seçiniz.

20.  Sistemin güvenliği için en son adımda kontrol bulunmaktadır. Kontrol bölümünde çıkan resimdeki rakamları aşağısındaki kutucuğa eksiksiz olarak giriniz.

21.  Tüm adımları yaptıktan sonra  butona tıklayıp kayıt işleminizi tamamlayınız. Eğer yukarıdaki bilgilerinizde sisteme aykırı bir giriş yaptı iseniz sistem sizi uyaracaktır. Çıkan uyarıları okuyarak değiştirmeniz gereken bilgileri değiştirip sonrasında tekrar  butonuna tıklayınız .

22.  DİKKAT: Bilgilerinizi kaydetme işlemi sonrasına sistem size bundan sonra irtibat kuracağınız ve işlemlerinizi yürüteceğiniz İlgili Birimi seçmenizi aşağıdaki şekildeki gibi isteyecektir. Menüden gelen birimler içerisinden size en yakın olanını seçiniz ve  butonuna tıklayınız. Bu işlemi tamamlamanıza müteakip karşınıza gelecek ekrandaki KULLANI ADI ve ŞİFRENİZİ NOT EDİNİZ ve KOBİ BEYANNAMESİ işlemlerinizi doldurmaya başlayınız. 

KOBİ BEYANNAMESİ NASIL DOLDURULUR?

   KOBİ: 250 Kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı ya da mali bilançosu 25.000.000-TL’yi (Yirmi beş Milyon Türk Lirası’nı) aşmayan ve KOBİ Tanımı Yönetmeliğinde mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimdir. 

   KOBİ Tanımı Yönetmeliği gereği; KOSGEB den desteklerinden yararlanabilmeniz için “KOBİ Beyannamesi” formunu ve eklerini internet ortamında doldurarak çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim etmeniz gerekmektedir.

KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacaktır.

KOBİ BEYANNAMESİ ni doldurabilmek için öncelikle KOSGEB veritabanına kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıtla ilgili bilgilere  http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/b.aspx?ref=1 adresinden ulaşabilirsiniz.

1.     http://www.kosgeb.gov.tr  adresine giriniz ve “E-KOBİ” tıklayınız. Karşınıza gelen ekranda, kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz. Gelen sayfa da  kutucuğa tıklayınız.

2.      Giriş yapmak istediğiniz KOBİ beyannamesinin yılını seçiniz ve butnuna tıklayınız.

3.      Sonraki adımda karşına gelen ekrandan işletmenizle ilgli sorulardan

      işletmenize için uygun olan durumları seçiniz ve butonuna tıklayınız.Seçenekler ile ilgili detaylı bilgiler karşınıza çıkan ekranda mevcuttur. Açıklamaları lütfen dikkatlice okuyunuz.

4.      Karşınıza gelen ekrandaki işletme bilgilerini doldururken işletmenize ait KOBİ beyannamesini doldurduğunuz yılı ait mali ve SGK bilgilerinin doğru olması gerekmektedir. Bu bölümü doldururken işletmenize ait evraklar üzerinden doldurmanız faydalı olacaktır. 
ÖNEMLİ: Net Satış Hasılası ve Mali Bilanço Toplamı bölümlerini kuruş ,nokta veya virgül kullanmaksızın doldurunuz.
Yetkili Personel bölümünü doldurmak için aşağıdaki gibi Yetkili Ekle ye tıklayınız.

Karşınıza gelen ekrandaki bilgileri doldurunuz ve butonuna tıklayınız. Yetkili kişinin T.C.kimlik numarası ve GSM numarasının girilmesi zorunludur.
Yetkili kişi olarak birden fazla kişi ekleyebilirsiniz. 
Girdiğiniz bilgileri düzeltmek için Yetkili Düzelt silmek içinse Yetkili Sil butonlarını kullanabilirsiniz.

5.      Faaliyet Konusu bilgileriniz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir. 
Faaliyet konunuzun gelen listedekilerden farklı olduğunu düşünüyorsanız, Faaliyet konuzu seçmek için tıklayınbutonuna basınız ve karşınıza gelen ekrandan seçiminizi yapıpbutonuna tıklayınız.

6.      Adres bilginiz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir.
Adres bilgilerinizde değişiklik yapmak, silmek veya yeni adres eklemek istiyorsanız aşağıdaki butonlardan ilgili butona tıklayarak karşınıza gelen ekranlardan işleminizi yapabilirsiniz.

7.      Eksik bilginiz var ve sonra devam etmek istiyorsanız sağ alt taraftaki butonuna tıklayarak kaydedip sonra devam edebilirsiniz. Yukarıdaki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olduğuna eminseniz butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

8.      Sonraki adımda karşınıza KOBİ Beyannamesi Rapor çıktıları ekranı gelecektir.
Bu ekran üzerinden daha önceki adımlarda girdiğiniz beyanınızla ilgili çıktıları almanız gerekmektedir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi İndir butonlarına tıklayınız ve çıktı alınız. 
KOBİ Bilgi Dokümanı ve KOBİ Beyannamesi nin çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim ediniz. Çıktılara ek olarak aşağıdaki belgeler ekinde istenmektedir.
Ekinde İstenen Belgeler
1. İmza Beyannamesi/Sirküleri 
2. Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi
3. Faaliyet Belgesi